گرافیک (Graphic) رایانه‌ای (Computer) یا به صورت مختصر CG؛

CG در معنای لغوی هر چیزی است که با استفاده از کامپیوتر ایجاد شده و به گرافیک دیجیتال مربوط می‌شود. اما به صورت رایج به معنی محتوای سه بعدی تولید شده توسط کامپیوتر نیز استفاده می‌شود. از انسان‌ها و محیط‌های واقع‌گرایانه برای فیلم‌ها و بازی‌های پرهزینه گرفته تا شخصیت‌های کارتونی برای انیمیشن‌ها تا…

گرافیک به طور کلی هر طرح دستی، دیجیتالی و یا شبکه خاصی را شامل می‌شود که به صورت تصویری اطلاعات معناداری را به نمایش می‌گذارد. در گرافیک کامپیوتری مجموعه‌ای از تصاویر به صورت پیکسلی ایجاد و یا دستکاری شده و با استفاده از نرم‌افزارها ایجاد می‌شوند. در واقع گرافیک کامپیوتری هنر ترسیم تصاویر، خطوط، نمودارها و غیره با استفاده از کامپیوتر با کمک برنامه نویسی است. گرافیک کامپیوتری از پیکسل‌ها تشکیل شده است. پیکسل کوچکترین تصویر یا واحد گرافیکی نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش کامپیوتر است. اساسا دو نوع گرافیک کامپیوتری وجود دارد. تعاملی و غیرتعاملی. فعالیت هنرمندان شاخه CG عموما به صورت گرافیک تعاملی است و محصول ممکن است به صورت تعاملی(بازی) یا غیرتعاملی(فیلم و…) به مخاطب عرضه شود.

گرافیک کامپیوتری تعاملی: گرافیک کامپیوتری تعاملی شامل یک ارتباط دو طرفه بین کامپیوتر و کاربر است. در اینجا به ناظر با ارائه یک دستگاه ورودی به عنوان مثال کنترلر بازی ویدیویی، کنترلی بر روی تصویر داده می شود. این به او کمک می کند تا درخواست خود را به رایانه ارسال کند. رایانه ای که سیگنال ها را از دستگاه ورودی دریافت می کند، می تواند تصویر نمایش داده شده را به درستی تغییر دهد. برای کاربر به نظر می رسد که عکس در پاسخ به دستورات او فوراً در حال تغییر است. او می تواند یک سری دستورات را بدهد که هر کدام یک پاسخ گرافیکی از کامپیوتر ایجاد می کند. به این ترتیب او مکالمه یا گفتگو را با کامپیوتر حفظ می کند.

گرافیک کامپیوتری غیر تعاملی: در این نوع از گرافیک که به عنوان گرافیک کامپیوتری غیرفعال نیز شناخته می شود کاربر هیچ گونه کنترلی بر تصویر ندارد. تصویر صرفاً محصول برنامه ذخیره شده است و طبق دستورالعمل های داده شده در برنامه به صورت خطی کار خواهد کرد. تصویر کاملاً تحت کنترل دستورالعمل های برنامه است نه زیر نظر کاربر.

آیا طراحی دوبعدی CG به حساب می‌آید؟

هنر دیجیتال دوبعدی را می توان به عنوان CG در نظر گرفت و از نظر فنی نیز “گرافیک کامپیوتری” است. اما معمولاً فقط هنر دو بعدی یا هنر دیجیتال نامیده می‌شوند و می‌توانند به انواع وکتور و شطرنجی تقسیم شوند، که اکنون موضوع ما نیست. بنابراین بستگی دارد؛ اگر طبق معنای تحت اللفظی CG بررسی کنیم بله، هنر دیجیتال دو بعدی را می‌تواان CG در نظر گرفت. اما طبق معنای رایج (محتوای سه بعدی کامپیوتری)، نه!

تفاوت CG و CGI؟

Computer-Generated Imagery (تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر)

CGI نیز از نظر فنی موضوعات زیادی را در بر می‌گیرد، اما در واقعیت برای مجموعه محدودی از چیزها استفاده می‌شود. CGI بیشتر برای اشاره به گرافیک و جلوه های سه بعدی فیلم‌ها و بازی‌ها استفاده می شود. همه چیز از سفینه های فضایی گرفته تا اژدها و افکت‌هایی مانند باد، آتش، دود، خون، شن و غیره را می توان با استفاده از گرافیک کامپیوتری ایجاد کرد. و این همان چیزی است که تحت عنوان CGI از آن یاد می‌شود.

کاربردهای CGI

با استفاده از CGI می‌توان به کاهش هزینه‌های فیلمسازی با استفاده از لوکیشن‌ها، شخصیت‌ها، وسایل و … طراحی شده رسید. همچنین از آن برای به تصویر کشیدن داستان‌هایی استفاده می‌شود که در دنیای واقعی به سادگی ممکن نیست یا به راحتی قابل اجرا نیست. CGI این توانایی را به متخصصان داده تا هزینه های ساخت یک فیلم یا شو را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. در این شاخه از گرافیک کامپیوتری حتی یک نفر می‌تواند در خانه خود نماها و جهان های پیچیده و جذابی خلق کند. حتی در نمایش یا فیلمی که نیازی به CGI ندارد، معمولا همچنان از CGI برای تقویت جلوه‌های ویژه استفاده می‌شود. CGI اگر به درستی استفاده شود یک موهبت جادویی در صنعت سینما و نمایش است.

آیا CGI و VFX یکسان هستند؟

VFX یا همان Visual Effects (جلوه‌های بصری) تقریباً مشابه CGI است. عموماً در صنعت فیلمسازی برای توصیف ترکیب عناصر CG و فیلم‌های لایو اکشن استفاده می‌شود (جلوه‌های بصری مانند آتش، دود، آب، باد و …). کمی گیج کننده است، اما می توان VFX را به عنوان بخشی از CGI در نظر گرفت. CGI به تمام عناصر سه بعدی که ممکن است وجود داشته باشند، اشاره دارد در حالی که VFX به گزینه‌های محدودی از CGI اشاره دارد – بخش‌هایی که گاهی اوقات حس عنصری‌تری دارند، مانند نور، جادو، آتش، شبیه‌سازی آب، برف و موارد دیگر.

به عنوان مثال، یک ماشین زمان که قهرمان داستان از آن استفاده می کند با گرافیک کامپیوتری ساخته شده است و CGI به حساب می‌آید. اما پاشیده شدن خون قهرمان در اثر تصادف به عنوان VFX در نظر گرفته می‌شود.

ادامه دارد…

منابع:

www.cgdirector.com

www.geeksforgeeks.org

www.ecomputernotes.com